İçecek, Şeker ve Tatlandırıcılar

İçecek ve şeker tüketimi son derece önemlidir. İçeceklerinizi tercih ettiğiniz sırada dikkate almanız gereken birçok ayrıntının yer aldığını söyleyebiliriz. Sıcak tüketilen içecekler, gazlı içecekler, mineralli içecekler, soğuk tüketilen içecekler olarak birçok içecek çeşidi yer alıyor. İnsanlar bu içecek çeşitleri arasından kendi damak zevklerine en uygun olan çeşidi seçerek tüketmektedir. Bazı durumlarda mevsime göre veya kişi kendi ruh haline göre içecek tercihi de yapabilir. Ülkemizde en fazla tüketilen içeceklerin ise gazlı içecekler olan kola, gazoz gibi içecekler olduğunu söyleyebiliriz. Gazlı içeceklerin geneli soğuk olarak tüketilmektedir. Bu yüzden ağırlıklı olarak yaz aylarında tüketildiğini söyleyebiliriz. Çay, kahve gibi sıcak içecekler ise genellikle kış aylarında tercih edilen içecekler arasında yer almaktadır. Fakat birçok içeceğin tercih edildiği zamanların değişiklik gösterdiği ve insanların sevdiği içecekleri her zaman tükettiğini görebiliyoruz.

Şeker İçeren Besinler Nedir?

Günlük hayatımızda çok yüksek miktarlarda şeker tüketiyoruz. Hatta hiç tahmin etmediğimiz şeylerde şeker olduğunu söyleyebiliriz. Meyve ve sebzelerin büyük bir çoğunluğunda, baklagillerde, hamur işlerinde ve pirinçte yapısal olarak doğal şeker yer almaktadır. Bu tarz doğal şekerler vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktardaki şekeri karşılıyor. Bu yüzden ekstra olarak alına işlenmiş ve rafine edilmiş olan şekerli gıdalar vücudumuzda fazla şeker biriktirmektedir. Fakat insanlara doğal şeker içeren gıdalar genellikle yeterli gelmediği için rafine edilmiş veya işlenmiş şekerler içeren gıdaları tercih edebiliyorlar. Doğal şeker içeren gıdalar arasında glikoz şekeri en yüksek olan meyve üzümdür. Sebzeler arasında ise konserve pancar veya 1 kase mısırın içerisinde yer alan sukroz şekeri miktarı 14 gram seviyesindedir. Aynı zamanda içeriğinde nişasta bulunan sebzelerinde şeker oranları çok yüksek olarak görülmektedir. Tahıl bazlı olan birçok besin ise özellikle nişasta şekeri bakımından zengin besinlerdir. En fazla ise pirinçte şeker olduğunu görüyoruz. Doğal antibiyotik olarak göze çarpan balın içerisinde de yüksek miktarda şeker yer almaktadır.

Hangi İçecekler Tercih Edilmeli?

Doğru içecek tercihi hem içecekten istediğiniz verimi alabilmeniz hem de sağlığınız için çok önemlidir. Örneğin; şeker hastası olan birisinin içerisinde yüksek miktarda şeker içeren meyve suyu, kola veya gazoz gibi içecekleri tercih etmemesi gerekir. Bu içeceklerin yerine ayran, maden suyu, şalgam suyu gibi içeceklere yönelebilir. Bunun yanı sıra eğer kişi bu içeceklerden tüketmek istiyorsa olabildiğince şeker oranı düşük olan light dediğimiz içecekleri tercih etmelidir. İçeceklerin seçimi sırasında kişinin damak zevkinin de çok önemli olduğunu görüyoruz. Bazı içecekleri siz çok beğeniyorken bazı içecekleri beğenmeyebilirsiniz. Aynı zamanda çevrenizdeki kişilerin beğendiği içecekleri siz beğenmeyebilirsiniz. Fakat ülkemizde içecek bölümünün çok geniş olduğunu hatta her geçen gün genişlemeye devam ettiğini bu yüzden de içeceklerinizi tercih ederken mutlaka kendi damak zevkinize uygun olan bir içecek bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

Tüm ONLINE Satış Platformlarındayız
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR